Porady ubezpieczeniowe
Weryfikacja historii pojazdu powinna obejmować m.in. sprawdzenie tego, czy jego przebieg jest prawdziwy. Niemiecki ADAC informował w 2017 roku, że nawet 90 proc. samochodów importowanych z Niemiec na wschód Europy ma przekręcone liczniki1. Stało się to prawdziwą plagą dla rynku używanych aut. W wielu krajach cofanie licznika jest uznawane za przestępstwo2. Średnia dla Unii Europejskiej wynosi ok. 30 proc. – taki procent aut ma cofnięty przebieg3. Problem ten udało się rozwiązać np. w Belgii, gdzie cofanie licznika jest karalne. Aktualnie według statystyk tylko 0,16 proc. aut ma tam przekręcony licznik4. W Polsce planuje się podjęcie działań zmierzających do ograniczenia skali tego problemu Rząd przyjął we wrześniu 2018 roku projekt ustawy, który ma wprowadzić poważne kary dla osób, manipulujących przebiegiem pojazdu. Nowelizacja Kodeksu drogowego i Kodeksu karnego zakłada kary pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Co istotne, kara może dotyczyć zarówno osoby zlecającej cofnięcie licznika np. właściciela pojazdu, jak i osoby, która wykonała zlecenie polegające na cofnięciu licznika. W wyniku zmiany przepisów stacje kontroli pojazdów będą musiały przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) informacje o:
Przy czym obowiązek przekazywania stanu licznika już obowiązuje. Dane te są gromadzone przez CEPiK od 2014 roku.
Jeśli chcesz sprawdzić dane auto czy motocykl, możesz to zrobić, korzystając z usługi Historia Pojazdu. Dzięki temu otrzymasz darmowy dostęp do rejestru Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) oraz rejestrów zagranicznych, gdzie zweryfikujesz interesujące cię informacje. Co musisz mieć, żeby poznać historię danego pojazdu? Po przejściu na stronę historiapojazdu.gov.pl musisz podać:
Wszystkie te informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. Po wpisaniu wymaganych danych musisz kliknąć „Sprawdź pojazd”. Wtedy zobaczysz wygenerowany raport, który możesz pobrać w formacie PDF.
W raporcie tym otrzymasz wiele informacji związanych z historią danego pojazdu. Dowiesz się:
Dla kupujących kluczowe znaczenie mogą mieć informacje o przebiegu. Dzięki obowiązkowi przekazywania przez stacje kontroli pojazdów danych o stanie licznika, możliwości manipulacji powinny być mniejsze.
Jeśli zamierzasz kupić auto, które nigdy nie było zarejestrowane w Polsce, to również możesz skorzystać z usługi Historia Pojazdu. Od początku 2018 roku daje ona również dostęp do danych o pojazdach zagranicznych. Aktualnie dotyczy to 21 krajów, w tym m.in. państw, z których Polacy chętnie sprowadzają samochody, takich jak Francja, Włochy, Belgia czy Holandia. W tym przypadku sprawdzenie danych stawia nieco większe wymagania niż przy autach zarejestrowanych w Polsce. Żeby sprawdzić dany pojazd, musisz założyć profil zaufany eGO. Możesz to zrobić w ramach systemów bankowości elektronicznej albo w wybranych urzędach. Jeśli już posiadasz profil zaufany, wprowadziłeś dane pojazdu, to Twoje kolejne kroki powinny być następujące:
Uwaga: w przypadku pojazdów zagranicznych można sprawdzić do 20 na godzinę.