Sprzedaż auta a ubezpieczenie OC
o czym pamiętać?

Sprzedaż samochodu wiąże się z dopełnieniem kilku formalności, które związane są m.in. z ubezpieczeniem OC. Ich niedopilnowanie może mieć poważne konsekwencje. Sprawdź, co musisz zrobić po sprzedaży pojazdu i jakie warunki muszą zostać spełnione, abyś uzyskał od ubezpieczyciela zwrot środków za niewykorzystany okres obowiązywania ubezpieczenia.

Zgodnie z prawem jako sprzedawca samochodu musisz przekazać nowemu posiadaczowi pojazdu polisę OC. Można powiedzieć, że nabywca kupuje pojazd wraz z ubezpieczeniem. Masz obowiązek w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu poinformować o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. Najlepiej dopilnuj tej formalności jak najszybciej. Jeśli pojazd był ubezpieczony w Allianz, to możesz skorzystać z gotowego wzoru dokumentu: POBIERZ.

Jeśli nie możesz użyć tego wzoru, to przygotuj go samodzielnie. Pamiętaj, aby takie zgłoszenie zawierało:

  • numer polisy,
  • dane nabywcy pojazdu (imię i nazwisko, adres, PESEL lub nazwę, adres i numer REGON),
  • twoje dane,
  • informacje o pojeździe (marka, numer rejestracyjny).

 

Niedopilnowanie terminu zgłoszenia sprzedaży auta do towarzystwa ubezpieczeniowego może mieć poważne konsekwencje. Jeśli zbliżał się termin zakończenia obowiązywania ubezpieczenia, to polisa zostanie automatycznie przedłużona, a ty będziesz musiał złożyć wyjaśnienia, aby uniknąć zapłaty za nią. Zgodnie z prawem strony umowy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę składki do momentu poinformowania ubezpieczyciela o sprzedaży. Pamiętaj również, że do momentu zgłoszenia sprzedaży z punktu widzenia ubezpieczyciela to ty jesteś posiadaczem pojazdu, a tym samym zdarzenia, do których doprowadzi nowy właściciel, mogą wymagać udowodnienia, że to nie ty jesteś ich sprawcą.

Jak wspomnieliśmy, w ramach sprzedaży pojazdu przekazujesz również polisę OC nowemu właścicielowi. Czy zatem możesz otrzymać zwrot składki za  niewykorzystany okres ubezpieczenia? Jak najbardziej jest to możliwe, ale zależy to wyłącznie od decyzji kupującego. Środki te otrzymasz, jeśli wypowie on umowę ubezpieczycielowi. Dlaczego kupujący miałby to zrobić? Powodów może być kilka:

  • ubezpieczyciel może zrobić rekalkulację składki ze względu na zmianę właściciela pojazdu i jej wysokość może nie być dla nabywcy zadowalająca,
  • nabywca chce skorzystać z oferty innego towarzystwa.

Złożone przez ciebie wypowiedzenie ubezpieczenia OC po sprzedaży auta nie będzie miało żadnej mocy.

Potrzebujesz pomocy w zakupie ubezpieczenia?
Zadzwoń! (pon.-piąt.: 8-18)
Ubezpiecz samochód przez Internet!
OBLICZ SKŁADKĘ ONLINE
To zajmie tylko 60 sekund.