Porady ubezpieczeniowe
Jak wspomnieliśmy, przepisy prawa nie przewidują szczególnej formy zawarcia umowy kupna - sprzedaży auta. Nie ma również określonego formularza, który można byłoby wypełnić w przypadku zawierania takiej transakcji. Umowę możesz sporządzić nawet na zwykłej kartce papieru. Ważne jest, aby była napisana starannie i każde jej postanowienie było czytelne i zrozumiałe dla obu stron. Umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zawierać jak najwięcej informacji związanych z transakcją. Ma to bardzo duże znaczenie, szczególnie jeśli w przyszłości doszłoby do sporu między kupującym, a sprzedawcą. Obie strony powinny być świadome warunków, a istotne ustalenia powinny być odzwierciedlone w sporządzonej umowie. Pamiętaj, aby w umowie ująć takie dane, jak:
Na tej podstawie możesz stworzyć wzór umowy kupna sprzedaży. Warto treść przygotować w programie komputerowym, a odręcznie umieścić na niej jedynie podpisy. Dzięki temu wykluczysz ryzyko nieczytelności zapisów umowy.
Fakt, że dany samochód ma współwłaściciela czy nawet kilku współwłaścicieli, nie komplikuje zawarcia transakcji. Treść dokumentu pozostaje taka sama, jednak w umowie muszą zostać wymienieni wszyscy współwłaściciele. Muszą oni również złożyć na niej swoje podpisy.
Analogicznie sytuacja będzie wyglądać, jeśli kupujących jest dwóch. W takim wypadku również muszą oni zostać wymienieni w umowie i złożyć na niej swoje podpisy. Umowa ta może również zawierać informacje o tym, ile środków wnoszą poszczególni kupujący, a tym samym – jaka część przedmiotu transakcji stanie się ich własnością.
Jeśli sprzedałeś samochód, to musisz dopilnować kilku formalności. Nie możesz o nich zapomnieć, gdyż mogą Ci grozić z tego tytułu poważne konsekwencje. Pamiętaj, że:
Jeśli jesteś nabywcą samochodu, to również musisz pamiętać o dopilnowaniu kilku formalności. Do ciebie należy:
W wybranych przypadkach możesz być zwolniony z konieczności płacenia wspomnianego podatku, np. jeśli wartość rynkowa auta nie jest wyższa niż 1000 zł.