W sytuacji, gdy samodzielnie sprowadziłeś auto z zagranicy, musisz zadbać o dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności. Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC i przegląd techniczny. Jeśli tak, to jak najbardziej możesz nim jeździć. Jeśli nie, to musisz zakupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC, które będzie zapewniać ochronę ubezpieczeniową przez 30 dni. Dlaczego nie będzie to od razu polisa na 12 miesięcy? Ponieważ polskie prawo nie pozwala na zawarcie umowy dwunastomiesięcznej w przypadku samochodów, które mają zagraniczne tablice rejestracyjne. Jeśli potrzebujesz krótkoterminowego ubezpieczenia OC, to koniecznie skontaktuj się z nami. Nasz doradca zaproponuje ci atrakcyjną ofertę.[1]
30 dni to okres, jaki masz na dopełnienie wszystkich formalności. Po tym czasie auto powinno być już zarejestrowane w Polsce – ubezpieczenie krótkoterminowe możesz kupić tylko raz. Jeśli już tego dopilnowałeś, powinieneś zająć się dokonaniem wszystkich formalności. Musisz:
- Przetłumaczyć dokumenty.
- Zrobić przegląd techniczny.
- Zapłacić akcyzę – sprawdź aktualne stawki akcyzowe. Masz 30 dni na zapłatę akcyzy. W ciągu 14 dni musisz złożyć deklarację AKC-U/S. Kiedy już zapłacisz za akcyzę, musisz jeszcze dodatkowo uiścić opłatę za wydanie zaświadczenia o zapłaconym podatku akcyzowym.
- Zarejestrować samochód – udaj się do odpowiedniego dla ciebie wydziału komunikacji i wypełnij wniosek. Musisz zabrać ze sobą wszystkie niezbędne dokumenty. W tym: dowód własności, kartę pojazdu (jeśli była wydana), potwierdzenie zapłaty akcyzy, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, dowód osobisty lub aktualny odpis z KRS.
- Wykupić komunikacyjne ubezpieczenie OC – w dniu otrzymania krajowych tablic rejestracyjnych i tymczasowego dowodu rejestracyjnego musisz kupić komunikacyjne ubezpieczenie OC. Pamiętaj, że nie możesz dopuścić do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej![2]