Tuning samochodu a ubezpieczenie OC i AC – co musisz wiedzieć?Kwota odszkodowania autocasco – czym jest udział własny?

Autocasco należy do dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, które jednak w Polsce cieszą się dużą popularnością. Polska Izba Ubezpieczeń podała, że w 2017 roku liczba polis AC wykupionych przez posiadaczy pojazdów mechanicznych wyniosła 6,37 mln. Musisz jednak pamiętać, że autocasco nie jest dostępne dla każdego pojazdu – wielu ubezpieczycieli nie obejmuje ochroną aut mających np. więcej niż 10 lat, ale w TUiR Allianz Polska S.A. dajemy możliwość zawarcia umowy dla pojazdów, których okres eksploatacji nie przekracza 18 lat. Jeśli interesuje cię autocasco, to koniecznie musisz wiedzieć, czym jest udział własny. 

Przy kalkulacji składki na ubezpieczenie autocasco bierzemy pod uwagę wiele czynników. Jednym z takich, które mogą wpłynąć na obniżenie ceny polisy AC, jest udział własny, który nazywany jest również franszyzą redukcyjną.  Im wyższy jest udział własny w szkodzie posiadacza pojazdu, tym teoretycznie cena za ubezpieczenie powinna być niższa. Co dokładnie oznacza wspomniany udział własny? Określa on, jaką część szkody będziesz musiał pokryć z własnych środków. Fakt obowiązywania i wysokość muszą być określone w umowie ubezpieczenia, np. w treści polisy. Ubezpieczyciel może określić udział własny na dwa sposoby:

  • Procentowo – np. twój udział zostanie ustalony na 10 proc. Co to oznacza? Przykładowo, jeśli wartość szkody zostanie ustalona na 5 tys. złotych, to tytułem odszkodowania ubezpieczyciel wypłaci Ci 4500 zł. Pozostałe 500 zł stanowi twój udział w szkodzie.
  • Kwotowo – np. udział w szkodzie ustalony jest na 300 zł. Przykładowo, jeśli wartość szkody zostanie ustalona na 1000 zł, to ubezpieczyciel wypłaci ci odszkodowanie równe 700 zł. Po prostu od wyliczonej kwoty zostanie odliczony twój udział w szkodzie.

Fakt istnienia udziału własnego w ofercie ubezpieczyciela nie oznacza, że musisz się na niego zdecydować. Najczęściej będziesz mieć możliwość zakupu polisy AC bez udziału własnego, ale może wiązać się to z ofertą z wyższą składką z tytułu umowy ubezpieczenia, niż gdyby taki udział własny został ustalony. W postanowieniach ogólnych warunków ubezpieczenia może się znajdować również informacja o dodatkowym udziale własnym.

Każdy przypadek przeanalizuj indywidualnie. Jeśli np. zostanie ci skradziony samochód warty 100 tysięcy złotych, a twój udział własny wynosić będzie 10 proc., to otrzymasz aż 10 tysięcy złotych mniej. W przypadku drogich samochodów bardzo wysokim kosztem mogą być również naprawy. Oczywiście należy przeanalizować, jak duża jest różnica w składce pomiędzy polisą z udziałem własnym i bez niego. W przypadku nowych pojazdów najczęściej lepszym rozwiązaniem będzie zawarcie umowy ubezpieczenia bez udziału własnego. Założenie, że auta takie jak twoje nie są często kradzione, może być mylne. Według danych w 2018 roku skradziono , a to niewiele, biorąc pod uwagę to, że liczba pojazdów w Polsce szacowana jest na 22 mln.   Jednak co jeśli trafi akurat na ciebie? Udział własny może się sprawdzić w przypadku starszych samochodów o niskiej wartości, szczególnie jeśli pewnych napraw potrafisz dokonać samodzielnie albo masz sprawdzony warsztat, który naprawi auto w atrakcyjnej cenie.
Jeśli wybierzesz udział własny w szkodzie, to zwykle zapłacisz mniej za autocasco. Jednak taka oszczędność może się okazać bardzo złym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku pojazdów o dużej wartości. Warto każdy przypadek analizować indywidualnie i ocenić, czy w odniesieniu do twojego pojazdu udział własny w szkodzie będzie korzystnym rozwiązaniem.
Potrzebujesz pomocy w zakupie ubezpieczenia?
Zadzwoń! (pon.-piąt.: 8-18)
Ubezpiecz samochód przez Internet!
OBLICZ SKŁADKĘ ONLINE
To zajmie tylko 60 sekund.