Prowadzenie samochodu
bez prawa jazdy i ubezpieczenia

OBLICZ SKŁADKĘ W 60 SEKUND
Kierowca może prowadzić auto dopiero, kiedy posiada prawo jazdy. Natomiast posiadacz każdego samochodu musi obowiązkowo zakupić komunikacyjne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które będzie chroniło go przed finansową odpowiedzialnością za m.in. wypadki, do jakich doprowadzi. Czy kierowca musi posiadać potwierdzenie zawarcia polisy OC i dokument prawa jazdy zawsze, kiedy korzysta ze swojego pojazdu?

Od 1 październiku 2018 roku weszły w życie zmiany, w wyniku których kierowca nie musi ze sobą wozić potwierdzenia zawarcia polisy OC i dowodu rejestracyjnego. Zmiany dotyczą oczywiście jazdy samochodem po Polsce. W przypadku wyjazdu zagranicznego obowiązkowo musisz zabrać ze sobą wszystkie te dokumenty. Po wprowadzeniu przepisów policja może kontrolować kierowców, korzystając z centralnej ewidencji pojazdów.

Pamiętaj o tym, że zmiany dotyczą wyłącznie potwierdzenia zawarcia polisy OC i dowodu rejestracyjnego. W dalszym ciągu musisz mieć przy sobie, jadąc samochodem, prawo jazdy. Jego brak związany jest z nałożeniem mandatu w wysokości 50 zł. W 2019 roku mają być wprowadzane kolejne ułatwienia. Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziały, że w 2019 roku stopniowo mają być wprowadzane:

  • brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy,
  • likwidacja karty pojazdu,
  • likwidacja naklejki kontrolnej,
  • opcja utrzymania przez nowego właściciela tych samych tablic samochodowych, z których korzystał poprzedni właściciel.1

O ile za brak potwierdzania polisy OC nie zapłacimy już mandatu, to inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy posiadacz pojazdu w ogóle nie wykupił komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta jest obowiązkowa, a nawet jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej wiązać się może z wysokimi karami ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który m.in. zajmuje się kontrolowaniem i karaniem nieubezpieczonych. Wysokość kar uzależniona jest od wartości minimalnego wynagrodzenia w danym roku, rodzaju pojazdu i okresu przerwy w ochronie ubezpieczeniowej. W przypadku samochodów osobowych kary wynoszą w 2019 roku:

  • przerwa w ubezpieczeniu OC do 3 dni – 900 zł,
  • do 14 dni – 2250 zł,
  • powyżej 14 dni – 4500 zł.2

Jak widać, nawet jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej wiązać się może z nałożeniem kary wynoszącej 900 zł. Co istotne, UFG nie potrzebuje do stwierdzenia, że dany kierowca nie zakupił polisy, jego bezpośredniej kontroli. W 2017 roku aż 75 proc. wykrytych przypadków braku ubezpieczenia wynikało z ustaleń własnych UFG3.

 

Aktualnie w dalszym ciągu musimy wozić ze sobą dokument prawo jazdy, a jak wspomnieliśmy, jego brak może się wiązać z mandatem w wysokości 50 zł. Natomiast jazda autem bez posiadania uprawnień wiąże się już z poważnymi karami. Jazda pojazdem, do którego prowadzenia nie mamy uprawnień, to 500 zł mandatu, a do tego nawet grzywna do 5000 zł i pokrycie kosztów odholowania pojazdu. Osoba, której odebrano prawo jazdy na np. okres 3 miesięcy, a która mimo wszystko prowadzi samochód, otrzyma grzywnę od 50 do nawet 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 6 miesięcy.4
Zdjęcie zrobione z lotu ptaka, widać na nim skrzyżowanie z dużą ilością kolorowych samochodów z ubezpieczeniem komunikacyjnym w Allianz.
Jazda po Polsce obecnie wymaga zabrania ze sobą dokumentu  prawa jazdy, ale nie musimy mieć potwierdzenia zawarcia polisy OC czy dowodu rejestracyjnego. Natomiast surowo karana jest jazda samochodem bez posiadania do tego uprawnień, podobnie jak kosztowna może być przerwa w ubezpieczeniu komunikacyjnym odpowiedzialności cywilnej. Zaledwie jeden dzień takiej przerwy w 2019 roku może być przyczyną kary w wysokości 900 zł w przypadku samochodu osobowego!
Potrzebujesz pomocy w zakupie ubezpieczenia?
Zadzwoń! (pon.-piąt.: 8-18)
Ubezpiecz samochód przez Internet!
OBLICZ SKŁADKĘ ONLINE
To zajmie tylko 60 sekund.

1 Nie będzie mandatów za brak przy sobie prawa jazdy. Nalepki, karta pojazdu – do lamusa, „Rzeczpospolita”,18 października 2018 [dostęp: 8 lutego 2019], <https://www.rp.pl/Prawo-drogowe/310189905-Nie-bedzie-mandatow-za-brak-przy-sobie-prawa-jazdy-Nalepki-karta-pojazdu---do-lamusa.html>.

2 Stefania Stuglik, Kary za brak OC w 2019 roku - zapłacisz więcej!, „Rankomat.pl”, 27 grudnia 2018 [dostęp: 8 lutego 2018], <https://rankomat.pl/samochod/kary-za-brak-oc>.

3 Stanisław Rochowicz, Ubezpieczenie OC. UFG skuteczniej wykrywa braki polisy., „Motofakty”, 28 listopada 2018 [dostęp: 8 lutego 2018], <https://www.motofakty.pl/artykul/ubezpieczenie-oc-ufg-skuteczniej-wykrywa-braki-polisy.html>.

4 Przemysław Borkowski, Jazda bez prawa jazdy 2019. Kara za jazdę bez prawa jazdy, „Jednoślad.pl”, 4 stycznia 2019 [dostep: 8 lutego 2019], <https://www.jednoslad.pl/jazda-bez-prawa-jazdy-2019-kara-za-jazde-bez-prawa-jazdy/>.