Porady ubezpieczeniowe
W ramach leasingu nie stajesz się właścicielem samochodu, lecz korzystającym. Jest to bardzo popularna forma finansowania samochodów firmowych. Przez cały okres bycia korzystającym płacisz raty leasingowe, a dopiero po uregulowaniu wszystkich dochodzi do przeniesienia prawa własności do pojazdu. W 2018 roku największym zainteresowaniem w całej branży leasingowej cieszyły się pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony. Według danych Związku Polskiego Leasingu wartość umów zawartych w tym obszarze w 2018 roku wyniosła 39,9 mld zł.[1]
Za ubezpieczenie samochodu w leasingu odpowiada strona ustalona w umowie leasingu, ale najczęściej będzie to korzystający . Finansujący nie tylko wymagają zawarcia konkretnego pakietu ubezpieczeń, ale również mogą oczekiwać ubezpieczenia zawartego na konkretnych warunkach, jak również poza obowiązkowym OC mogą również wymagać. nie musi ograniczać swoich oczekiwań do dobrowolnego AC ,assistance i NNW.[2] Posiadanie OC jest oczywiście obowiązkowe w przypadku wszystkich pojazdów mechanicznych, ale dlaczego wymagane jest również AC? Otóż polisa ta chroni przed finansową odpowiedzialnością określonych zdarzeń zarówno ciebie, jak i leasingodawcę. Biorąc pod uwagę, że przedmiotem leasingu są najczęściej auta mające nie więcej niż 6 lat, zakup ubezpieczenia AC jest uzasadniony.[3] Ochroni przed finansową odpowiedzialnością np. w przypadku kradzieży samochodów czy konieczności usunięcia szkód wynikających z wielu różnych zdarzeń.
Jakie wymagania może stawiać leasingodawca odnośnie do AC? Przykładowo mogą to być:
Wymagania leasingodawcy mogą być zatem dosyć duże. Finansujący proponuje zawarcie umowy z jednym lub kilkoma ubezpieczycielami, ale nie ograniczaj się do takiego wyboru – poznaj również inne oferty dostępne na rynku. W Allianz możesz kształtować zakres ochrony ubezpieczeniowej tak, aby spełniał wymagania leasingodawcy, ale również i tobie zapewniał odpowiednią ochronę.
Pamiętaj, że Finansujący na ogół będzie musiał zaakceptować ofertę ubezpieczenia, jaką otrzymałeś. Nie wystarczy, że udasz się z wynikiem kalkulacji z internetowego kalkulatora. Musisz mieć ofertę, która zostanie potwierdzona podpisem przez agenta ubezpieczeniowego. Firma ta może wymagać nawet dodatkowej zapłaty za skorzystanie z innej oferty ubezpieczenia niż przez nią zaproponowane, ale mimo wszystko i tak może to być dla ciebie bardzo opłacalne.
Z ubezpieczeniem w leasingu nie wypracujesz zniżek
[1] 21,8 proc. wzrost polskiego rynku leasingu w 2018r., „Leasing”, [dostęp: 14 lutego 2019], <http://www.leasing.org.pl/pl/aktualnosci/2019/21-8-proc-wzrost-polskiego-rynku-leasingu-w-2018r>.
[2] Krzysztof Nowakowski, Leasingodawca może zobowiązać w podpisywanej umowie leasingowej swojego klienta, leasingobiorcę do wykupienia ubezpieczenia pojazdu - w ramach polisy OC, ACC, Assistance i NNW., „Biznes Firma”, [dostęp: 14 lutego 2019], <http://www.biznes-firma.pl/kto-odpowiada-za-ubezpieczenie-pojazdu-w-leasingu/28453>.
[3] Leasing samochodów używanych - wszystko na ten temat, „FmLeasing”, [dostęp: 14 lutego 2019], <https://www.fmleasing.pl/porady/leasing-samochodow-uzywanych-wszystko-na-ten-temat>.
[4] Kamil Sulejewski, Ubezpieczenie samochodu w leasingu – leasingodawca dyktuje warunki, „Mfind Akademia”, 10 kwietnia 2018 [dostęp: 14 lutego 2019], <https://www.mfind.pl/akademia/abc-zakupu/ubezpieczenie-samochodu-w-leasingu/>.