Zarysowanie auta na parkingu

Kolizje, do których dochodzi na parkingach, to codzienność. Możesz nieumyślnie zarysować czyjeś auto, ale dokładnie to samo może stać się z twoim samochodem. Co zrobić, jeśli doszło do takiego zdarzenia? Jak rozwiązać ten problem i z jakimi będzie się to wiązać konsekwencjami?

Jeśli na parkingu zarysowałeś cudze auto, to najlepiej rozwiązać to polubownie i po prostu zaczekać w takiej sytuacji na jego właściciela. O ile poszkodowany się zgodzi, to po prostu sporządź oświadczenie sprawcy kolizji, umieść w nim wszystkie niezbędne dane, a dzięki temu twój ubezpieczyciel pokryje koszty niezbędnych napraw w ramach komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Przygotowaliśmy specjalny druk, którego możesz użyć w takiej sytuacji: POBIERZ.

Co zrobić jednak, jeśli właściciel nie nadchodzi? Poszukaj sposobu na jego odnalezienie. Jeśli parking przy markecie czy galerii handlowej, to być może ktoś z pracowników tych sklepów będzie w stanie wezwać właściciela danego pojazdu przez megafon. Jeśli to parking pod danym blokiem, to można zapytać przechodniów, czy znają właściciela pojazdu. Postaraj się zrobić co w twojej mocy, aby załatwić sprawę na miejscu.

Jeśli jednak nie ma sposobu na znalezienie właściciela samochodu, to możesz sporządzić krótkie oświadczenie o tym, że spowodowałeś daną kolizję i je pozostawić na aucie. Nie musi to być pełne oświadczenie. Wystarczy informacja o zaistniałym zdarzeniu i twoje dane kontaktowe. Takie oświadczenie umieść w widocznym miejscu, np. za wycieraczką samochodową. Koniecznie zrób zdjęcia auta, aby mieć dowód tego, w jakim stanie pozostawiłeś pojazd. Oczywiście nie daje to gwarancji tego, że poszkodowany nie wezwie policji. Może się on domagać, abyś otrzymał mandat za spowodowane zdarzenie.

Posiadanie prawa jazdy kategorii B uprawnia nie tylko do jazdy samochodami osobowymi, ale również daje możliwość legalnego prowadzenia innych pojazdów. Przede wszystkim mając już zaliczoną kategorię B, możesz jeździć również pojazdami, które objęte są kategoriami AM i B1.[4] Poniżej wyliczamy te, które możesz prowadzić, mając kategorię B:

  • Pojazdy samochodowe – czyli popularne samochody osobowe, przy czym możemy prowadzić wyłącznie auta, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Jednocześnie maksymalna liczba miejsc w aucie może wynieść 9 – wliczając w to kierowcę.
  • Samochód z przyczepą lekką – można prowadzić samochody z lekką przyczepą, taką, której dopuszczalna masa całkowita wynosi 750 kg, czyli teoretycznie maksymalna masa pojazdu z przyczepą nie może przekroczyć 4,25 tony.
  • Samochód z przyczepą inną niż lekka – czyli taką, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg. Co ciekawe, w tym przypadku ta łączna masa nie może przekroczyć 3,5 tony, a kolejny warunek jest taki, że masa samochodu musi wynosić minimum 133 proc. masy przyczepy. Auto musi mieć po prostu zdolność do ciągnięcia przyczepy o danej masie.
  • Motocykl z silnikiem do 125 cm³mowa tutaj zarówno o skuterach, jak i o motocyklach. Co istotne, żeby móc jeździć takim jednośladem, musisz mieć prawo jazdy kategorii B od minimum 3 lat. Dodatkowe warunki musi spełnić również sam pojazd. Może on rozwijać moc do 11 kW (około 15 KM), a jego współczynnik mocy nie może przekraczać w stosunku do masy całkowitej pojazdu 0,1 kW/kg.
  • Ciągnik rolniczy – możesz kierować ciągnikami rolniczymi lub ciągnikami z lekką przyczepą. Możesz prowadzić również ciągnik z zamocowaną na nim maszyną, ale nie może ona mieć kół. Jazda z przyczepą ciężką wymaga posiadania kategorii T lub B+E.
  • Motorower – którego pojemność nie przekracza 50 cm, a maksymalna prędkość jazdy to 45 km/h.
  • Czterokołowiec lekki – czyli popularny quad, którego masa nie może przekraczać 350 kg, a maksymalna prędkość 45 km/h.
  • Czterokołowiec – pojazdy wykorzystywane do przewozu osób i ładunków. W pierwszym przypadku dopuszczalna masa całkowita to 400 kg, a w drugim – 550 kg.
  • Pojazdy wolnobieżne – np. kombajn rolniczy czy walc. Pojazdy wolnobieżne to pojazdy silnikowe, które ze względu na swoją konstrukcję nie przekraczają prędkości 25 km/h.

 

Jak widzisz, posiadając prawo jazdy kategorii B, możesz jeździć wieloma pojazdami. W pewnych przypadkach musisz jednak spełnić dodatkowe wymagania, tak jak np. przy skuterach. Jak najbardziej możesz jeździć ciągnikiem rolniczym czy samochodem z lekką przyczepą.
Potrzebujesz pomocy w zakupie ubezpieczenia?
Zadzwoń! (pon.-piąt.: 8-18)
Ubezpiecz samochód przez Internet!
OBLICZ SKŁADKĘ ONLINE
To zajmie tylko 60 sekund.

[1] PRAWO JAZDY zmiany 2019. Egzamin na prawo jazdy ma być łatwiejszy? Jakie zmiany w prawie jazdy w 2019 roku?, „MotoFakty łódzkie”, [dostęp: 14 lutego 2019], <http://naszemiasto.pl/artykul/prawo-jazdy-zmiany-2019-egzamin-na-prawo-jazdy-ma-byc,4955588,artgal,t,id,tm.html>

[2] Styl jazdy polskich kierowców, „Centrum Badania Opinii Społecznej”, s. 3 [dostęp: 14 lutego 2019], <https://cbos.pl/SPISKOM.POL/2017/K_086_17.PDF>.

[3]  PRAWO JAZDY zmiany 2019. Egzamin na prawo jazdy ma być łatwiejszy? Jakie zmiany w prawie jazdy w 2019 roku?, „MotoFakty łódzkie”, [dostęp: 14 lutego 2019], <http://naszemiasto.pl/artykul/prawo-jazdy-zmiany-2019-egzamin-na-prawo-jazdy-ma-byc,4955588,artgal,t,id,tm.html>

[4] Anna Rychlewicz, Prawo jazdy kategorii B: czym można jeździć z kategorią B?, „Mfind Akademia”, 17 sierpnia 2018, [dostęp: 14 lutego 2019], <https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/prawo-jazdy-kategorii-b-czym-mozna-jezdzic-z-kategoria-b/>.